Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: http://dspace.nuph.edu.ua/handle/123456789/21490
Название: Дослідження антиексудативної активності екстрактів з листя Salvia officinalis
Другие названия: Исследование антиэксудативной активности экстрактов из листьев Salvia officinalis
Investigation of anti-exudative activity of Salvia officinalis leaves extracts
Авторы: Верховодова, Ю. В.
Кіреєв, І. В.
Кошовий, О. М.
Мига, М. М.
Кошевой, О. Н.
Киреев, И. В.
Верховодова, Ю. В.
Мига, М. М.
Koshoviy, O. M.
Myha, M. M.
Kireev, I. V.
Verchovodova, Yu. V.
Ключевые слова: шавлія лікарська;екстракт;запалення;протизапальна дія;експеримент
Дата публикации: 2019
Издательство: Медична та клінічна хімія
Библиографическое описание: Дослідження антиексудативної активності екстрактів з листя Salvia officinalis / Ю. В. Верховодова, І. В. Кіреєв, О. М. Кошовий, М. М. Мига // Медична та клінічна хімія. - 2019. - Т. 21, № 4. - С. 54-60.
Краткий осмотр (реферат): Вступ. Удосконалення фармакотерапії запалення є актуальним завданням сучасної фармацевтичної та медичної науки. Мета дослідження – вивчити протизапальну активність 11 різних екстрактів з листя шавлії лікарської (ШЛ) на моделі карагенінового набряку. Методи дослідження. Експеримент виконано на білих безпородних щурах-самцях масою 200–250 г. Екстракти вводили внутрішньошлунково в діапазоні доз 10–100 мг/кг через 1 год, після чого в задню кінцівку субплантарно вводили 1 мл 0,1 % розчину карагеніну. Фіксували об’єм набряку щогодини протягом 4 год. Препарат порівняння – диклофенак натрію. Результати й обговорення. Встановлено протизапальну активність 9 з 11 екстрактів. Екстракт на основі відвару ШЛ (екстракт № 1), екстракт, отриманий шляхом екстрагування 50 % етанолом (екстракт № 2), фенольний екстракт ШЛ з додаванням L-лізину (екстракт № 4) та комплекс гідроксикоричних сполук ШЛ (екстракт № 11) зменшували запалення протягом як альтеративної, так і ексудативної фаз запалення на 31–100 % (р<0,05). Фенольний комплекс, очищений від амінокислот та іонів металів (екстракт № 7), сапоніновий комплекс (екстракт № 8), сумарний фенольний комплекс (екстракт № 9) та флавоноїдний комплекс (екстракт № 10) зменшували запалення лише на фазі альтерації (зменшення набряку – 26–67 %, р<0,05). Зменшував запалення під час ексудативної фази екстракт, одержаний шляхом екстрагування 96 % етанолом (екстракт № 3). Зменшення ексудації на його тлі становило 73–90 % (р<0,05). За цих умов тільки комплекс фенольних сполук у суміші з L-аргініном (екстракт № 5) та полісахаридний комплекс із листя ШЛ (екстракт № 6) не проявили антиексудативної активності. Висновки. Отримані дані характеризують досліджувані екстракти з листя ШЛ (окрім екстрактів № 5 та 6) як ефективні протизапальні засоби, що здатні редукувати запальний процес, який розвивається за циклооксигеназним шляхом. Усі досліджувані субстанції не поступалися за протизапальною активністю диклофенаку натрію. Одержані результати обумовлюють необхідність подальшого експериментального та клінічного дослідження листя ШЛ і засобів на його основі.
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): http://dspace.nuph.edu.ua/handle/123456789/21490
Располагается в коллекциях:Наукові публікації кафедри фармакогнозії

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
10839-Текст статті-40304-1-10-20200210.pdf340,22 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.