Пожалуйста, используйте этот идентификатор, чтобы цитировать или ссылаться на этот ресурс: http://dspace.nuph.edu.ua/handle/123456789/28522
Название: Гіпоурикемічна дія та гостра токсичність екстракту листя любистку лікарського (Levisticum оfficinale Koch)
Авторы: Койро, О. О.
Шемаруліна, А. І.
Кононенко, А. В.
Штриголь, С. Ю.
Ключевые слова: любисток лікарський;сечова кислота;гостра токсичність
Дата публикации: 2022
Библиографическое описание: Гіпоурикемічна дія та гостра токсичність екстракту листя любистку лікарського (Levisticum оfficinale Koch) / О. О. Койро, А. І. Шемаруліна, А. В. Кононенко, С. Ю. Штриголь // Pharmacology and Drug Toxicology. - 2022. - № 16 (2). - P. 122-130.
Краткий осмотр (реферат): Мета дослідження – з’ясувати в експерименті вплив рідкого водно-спиртового екстракту листя любистку лікарського (ЕЛЛЛ) на обмін сечової кислоти (СК) у нормі та на моделі гіперурикемії, визначити гостру токсичність зазначеного екстракту.ЕЛЛЛ отримано методом перколяції, як екстрагент використано 70 % етиловий спирт. В експери-менті на мишах визначали вплив 7-денного введення ЕЛЛЛ (з якого попередньо відганяли спирт відновлювали об’єм водою) у дозах 1 мл/кг і 5 мл/кг на вміст СК у крові, на ниркову екскрецію СК в інтактних мишей і на моделі гіперурикемії, викликаної калію оксонатом, а також на активність ксан-тиноксидази (КО) у печінці. Як препарат порівняння використано алопуринол (10 мг/кг у шлунок). Аналізували кореляційні зв’язки між зазначеними показниками пуринового обміну. Експрес-мето-дом визначали гостру токсичність ЕЛЛЛ.Позбавлений спирту ЕЛЛЛ в інтактних тварин чинив помірний, а на моделі оксонат-індукова-ної гіперурикемії – виразніший гіпоурикемічний вплив (у дозі 5 мл/кг знижував вміст СК у крові на 47 %, p < 0,01). За виразністю гіпоурикемічного ефекту ЕЛЛЛ поступався алопуринолу. Меха-нізм гіпоурикемічного впливу ЕЛЛЛ, як і алопуринолу, полягає в інгібуванні КО (активність ензи-му зменшувалась на 37–51 % за нормоурикемії та на 51–57 % за гіперурикемії). Роль цього механізму підтверджується результатами кореляційного аналізу зв’язку між урикемією та актив-ністю КО. Як ЕЛЛЛ у дозі 5 мл/кг, так і алопуринол в умовах оксонат-індукованої моделі гіперури-кемії відновлювали прямий кореляційний зв’язок між концентрацією в крові СК та активністю КО (відповідно ρ = 0,68 і ρ = 0,88), притаманний інтактним тваринам (ρ = 0,86) і порушений оксона-том калію (ρ = –0,04). Ниркова екскреція СК під впливом ЕЛЛЛ зменшувалась. ЕЛЛЛ належить до практично нетоксичних речовин (V клас токсичності, 5000 < LD50 < 15 000 мг/кг при визна-ченні експрес-методом).Таким чином, ЕЛЛЛ може розглядатися як перспективний гіпоурикемічний засіб для лікування захворювань, асоційованих з підвищенням вмісту СК у крові.
URI (Унифицированный идентификатор ресурса): http://dspace.nuph.edu.ua/handle/123456789/28522
Располагается в коллекциях:Наукові публікації кафедри фармакологiї та фармакотерапії

Файлы этого ресурса:
Файл Описание РазмерФормат 
165-Текст статті-493-1-10-20220803.pdf548,85 kBAdobe PDFПросмотреть/Открыть


Все ресурсы в архиве электронных ресурсов защищены авторским правом, все права сохранены.

Инструменты администратора